Equipo Navazos La Bota de Viejo Cream Nº 38 "Bota No"
De specificaties zoals vermeld bij de wijn (o.a. wijnjaar) en in de titel zijn leidend en er kunnen geen rechten worden ontleend aan de afbeelding die wordt getoond. Lees meer in onze Frequenty asked questions
Grotere bestelling? Log in om een offerte aan te vragen
Op voorraad
8 items beschikbaar
Hoe smaakt deze wijn?
Hoe vol en zwaar de wijn in uw mond aanvoelt, zoals het verschil tussen magere melk en room. Meer alcohol, suiker en rijping op hout maken een wijn voller.
Hoeveel suiker u proeft, van droog tot zoet. Fruitig is niet hetzelfde als zoet: een droge wijn kan naar rijp fruit smaken.
Hoe fris en sappig de wijn is: zuur laat het water in uw mond lopen. Veel zuur proeft levendig en verfrissend, weinig zuur zacht en rond.
Wat wij proeven Wat u proeft Klik op een smaak voor uitleg
De balken volgen hoe sommeliers proeven (WSET): body, tannine, zoetheid en zuurgehalte, elk van laag tot hoog.
Body: krachtig. Een versterkte wijn.
Zoetheid: zeer zoet. Cream op het etiket.
Nog niets genoteerd bij deze wijn. Wat ruikt u, en hoe lang blijft de smaak hangen?
Heeft u deze wijn geproefd?
Bewaar uw beoordeling en aantekeningen.
Bewaar uw beoordeling en aantekeningen.
Heeft u deze wijn geproefd?
Log in om uw proefnotitie op te slaan.
Log in om uw proefnotitie op te slaan.
InloggenEquipo Navazos La Bota de Viejo Cream Nº 38 “Bota NO” is een uitzonderlijk oude, zoete Oloroso uit Jerez de la Frontera. Deze zeldzame botteling van Valdespino verenigt de kracht en hartige diepte van Oloroso met de zachte, rijke invloed van Pedro Ximénez. Van de saca van augustus 2012 werden slechts 900 halve flessen geproduceerd.
Een historische Cream met een eigen karakter
Cream Sherry wordt vaak geassocieerd met een toegankelijke, zoete stijl. La Bota Nº 38 laat zien hoe complex en verfijnd deze categorie kan zijn wanneer de wijn tientallen jaren de tijd krijgt om zich te ontwikkelen. Hier is de zoetheid geen toevoeging op het laatste moment, maar een onderdeel van de wijn dat al vanaf het ontstaan van de solera aanwezig is. Daardoor vormen de droge, krachtige Oloroso en de weelderige Pedro Ximénez een uitzonderlijk samenhangend geheel.
De naam Viejo Cream verwijst naar de historische solera waarin de wijn als zoete Oloroso heeft gerijpt. De aanduiding “Bota NO” markeert een selectie met bijzondere ouderdom en karakter. De stijl is rijk en geconcentreerd, maar tegelijk delicaat, met voldoende frisheid om de zoetheid in evenwicht te houden.
Equipo Navazos en de zoektocht naar bijzondere vaten
Equipo Navazos brengt kleine, zorgvuldig geselecteerde partijen Andalusische wijn uit bestaande bodega's op de markt. De genummerde La Bota-uitgaven richten zich op het individuele karakter van een solera of vat, in plaats van op een telkens identieke huisstijl. Dat maakt het mogelijk om wijnen te ontdekken die door hun leeftijd, herkomst of rijpingsgeschiedenis nauwelijks vergelijkbaar zijn met reguliere bottelingen.
La Bota de Viejo Cream Nº 38 is een vervolg op editie Nº 19, die eveneens uit de bijzondere voorraad van Valdespino kwam. De nieuwe selectie laat opnieuw zien hoe een zeer oude zoete Oloroso verfijning kan ontwikkelen zonder zijn uitgesproken smaak te verliezen. De beperkte beschikbaarheid van deze historische vaten verklaart waarom zulke uitgaven slechts in kleine hoeveelheden verschijnen.
Valdespino en de negen vaten van Viejo Cream
De wijn is afkomstig van Valdespino in Jerez de la Frontera, binnen de beschermde herkomstbenaming D.O. Jerez-Xérès-Sherry. De historische Viejo Cream-solera bestaat uit negen vaten, in de sherrywereld ook wel botas genoemd. De wijn werd lange tijd niet regulier commercieel verkocht. Alleen voor enkele bijzondere afnames voor Britse klanten werd eerder een kleine hoeveelheid uit deze voorraad beschikbaar gesteld.
Binnen de solera bevinden zich een zogenoemde Bota NO en een dubbele NO, beide verbonden met een uitzonderlijke leeftijd en een uitgesproken karakter. Voor Nº 38 werd opnieuw een zeer beperkte hoeveelheid uit deze bijzondere oude voorraad geselecteerd. Het gaat dus niet om een jonge Cream die met extra zoetheid is afgerond, maar om een wijn waarvan de oorspronkelijke samenstelling gedurende generaties in de kelder is gerijpt.
Oloroso en Pedro Ximénez: een eeuwenoude verbinding
De basis van deze Viejo Cream is een zoete Oloroso die al vroeg in zijn geschiedenis werd samengesteld met hoogwaardige Pedro Ximénez. Volgens de producent gebeurde deze vermenging waarschijnlijk bij de oprichting van de solera, meer dan een eeuw geleden. De twee componenten hebben daarna samen gerijpt, waardoor hun verschillende eigenschappen geleidelijk met elkaar verweven raakten.
Oloroso levert de droge, hartige structuur, notige complexiteit en een zekere pittigheid. Pedro Ximénez brengt zachtheid, rondheid en een rijkere zoete dimensie. Bij een kort gerijpte wijn kunnen deze elementen duidelijk naast elkaar staan. In Nº 38 zijn ze door de uitzonderlijk lange gezamenlijke opvoeding juist opmerkelijk harmonieus geworden. De wijn behoudt de spanning van oude sherry, terwijl de zoetheid de krachtige kanten verzacht.
Geur, smaak en textuur
De geur opent aanvankelijk relatief ingetogen, maar wordt met enige lucht steeds expressiever. Hazelnoten en macadamianoten vormen de kern, aangevuld met subtiele tonen van karamel en nougat. Het geheel is verfijnder dan de grote leeftijd en concentratie misschien doen vermoeden. De aroma's ontwikkelen zich geleidelijk, waardoor het de moeite waard is de wijn rustig in het glas te volgen.
In de mond begint de wijn zacht en licht stroperig, met een aantrekkelijke, bijna fluwelige textuur. Karamel, een vleugje specerijen, koffie met melk en een warme, eau-de-vieachtige nuance zorgen voor gelaagdheid. Daaronder ligt een bijzonder goed geïntegreerde zuurgraad. Die geeft de wijn energie en voorkomt dat het zoete karakter zwaar wordt. De afdronk is lang, harmonieus en aanhoudend, met een samenspel van notige en zachte, zoete indrukken.
Saca augustus 2012 en slechts 900 flessen
La Bota de Viejo Cream Nº 38 “Bota NO” werd in augustus 2012 uit de solera genomen voor botteling. De saca is de datum van deze afname, niet het oogstjaar. Er werden slechts 900 flessen van 375 ml gevuld. Het alcoholgehalte bedraagt 21%. De kleine oplage en de historische herkomst maken deze uitgave bijzonder schaars.
Neal Martin beoordeelde de wijn voor The Wine Advocate met 94 punten. Een officieel drinkvenster is bij die beoordeling niet opgegeven. De wijn is door zijn lange oxidatieve rijping al volledig ontwikkeld in de kelder; bij verdere flesbewaring zijn een koele, donkere omgeving en een constante temperatuur belangrijk.
Serveertemperatuur en wijn-spijscombinaties
Serveer deze Viejo Cream bij voorkeur licht gekoeld, rond 12 tot 14°C, in een klein witwijnglas. Hij is bijzonder geschikt om rustig na een diner te proeven. Oude harde kazen, geroosterde noten of een dessert met niet te zoete karamel- en koffietonen kunnen mooi aansluiten. Ook zonder gerecht heeft de wijn voldoende complexiteit om volledig tot zijn recht te komen.
Bestellen bij Grandcruwijnen
Bij Grandcruwijnen worden alle flessen onder optimale omstandigheden opgeslagen in ons geconditioneerde Wine Warehouse. U kunt uw bestelling veilig laten verzenden of afhalen in ons Wine Warehouse in Dordrecht. Kiest u op de afrekenpagina voor Afhalen, dan geldt bij veel wijnen een aantrekkelijke afhaalkorting. De eventuele korting wordt direct zichtbaar zodra u voor Afhalen kiest.
Karakter
De wijn
Herkomst
Fles
Kenmerken
Parker
The Wine Advocate
RP 94
Reviewed by:
Neal Martin
Release Price:
$145
Drink Date:
N/A
The Lot 38 La Bota de Viejo Cream Bota No is the sequel to the sweet oloroso that was Lot 19. It originates from the blending of a Pedro Ximenez over a century ago when the Solera was started. It has a fairly light bouquet that opens with aeration: hazelnut, macadamias, subtle note of caramel and nougat. The palate is medium-bodied with a lovely viscous opening: a touch of spice, eau-de-vie, caramel and cafe latte underpinned by beautifully judged acidity and a sensual harmonious long finish. Superb.
Importer: Eric Solomon, European Cellars, Charlotte, NC; tel. (704) 358-1565
Published: Aug 29, 2013
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua...
Exclusieve Inhoud
Log in om professionele wijnrecensies van wereldberoemde critici te ontgrendelen
Equipo Navazos maakt sherry weer trendy. Jesús Barquín is een profeet en hij gelooft in sherry. Samen met zijn goede vriend Eduardo Ojeda is hij onder de naam Equipo Navazos verantwoordelijk voor een recente -zij het bescheiden- opleving van de aandacht voor sherry. Elke keer moet Jesús Barquín opnieuw uitleggen hoe en vooral waarom hij zo verslingerd is geraakt aan sherry. Hij is professor aan de universiteit van Granada in het vak criminologie. Naast zijn werk is hij een groot wijnliefhebber en hij schrijft over wijn. Zo is hij bijvoorbeeld medeauteur van het boek over Rioja verschenen in de prestigieuze serie The Finest Wines of… en vorig jaar verscheen een boek van hem en Peter Liem over sherry. Hij is dus een kenner en liefhebber van Spaanse wijnen in het algemeen en sherry in het bijzonder. Wat zeker niet overmeld mag worden dat Equipo Navazos ook de trendsetter is geweest om van Palominio onverstrekt witte topwijnen te maken want van Palomino kunnen niet alleen fantastische sherry’s gemaakt worden, maar zeker ook witte droge ziltige topwijnen.
Het eerste vat
In Andalusië, zijn woongebied, bezoekt Jesús Barquín regelmatig de kelders waar de vaten met sherry worden bewaard. Tijdens een van die bezoeken in 2005 proeft hij een oudere amontillado uit een bepaald vat die hem duidelijk beter bevalt dan dezelfde wijn uit andere vaten. Dat vat moet binnenkort leeggemaakt worden om er nieuwe wijn in op te slaan, zo laat de eigenaar weten. Daarop besluit Jesús een aantal wijnvrienden te benaderen met het voorstel dat vat te kopen en de inhoud zelf te bottelen voor privégebruik. Op het etiket van deze eerste botteling onder de naam La Bota de Amontillado no.1 stond met grote letters not for sale.
Barquín maakt er niet alleen zijn ongeveer veertig wijnvrienden erg blij mee, hij trekt er ook de aandacht mee van schrijvende collega’s in binnen- en buitenland. Jesús: “De eerste botteling was puur voor privégebruik. We wilden geen concurrentie aangaan met de bestaande wijnhandel. Maar toen ook een tweede botteling veel publiciteit kreeg, hebben we in overleg met producenten en handelaren besloten de door ons geselecteerde sherry’s te koop aan te bieden. Dat komt de hele sherrybusiness ten goede.”
Zeldzaam
De wijnen die Jesús en Eduardo selecteren komen onder de naam Equipo Navazos op de markt. Elke nieuwe botteling krijgt behalve een naam ook een nummer mee. Maar wat het meest opvalt: de flessen vliegen de deur uit! En dat voor sherry, een wijnsoort die al jarenlang in het verdomhoekje zit met een gigantisch imagoprobleem.
Waarom zijn de wijnen van Equipo Navazo zo ontzettend hip en gewild? Jesús: “Omdat ze zo goed zijn. Wij brengen het beste wat het sherrygebied te bieden heeft op fles. Veel mensen denken dat we alleen treasure hunters zijn, schatgravers die de weg kennen in de opslagplaatsen van kleine en grote sherryhuizen en daar de schatten selecteren om te bottelen. Maar dat is niet waar. Of liever gezegd: niet meer waar. We selecteren inderdaad alleen wat we zelf interessant vinden, maar vervolgens behandelen we de wijn op onze eigen manier: we bottelen hem zo uit het vat, met zo min mogelijk filtratie, bijvoorbeeld. Dat is heel belangrijk voor de smaak. Onze fino kan daarom ook best veel geler zijn dan gebruikelijk.
Bovendien zitten we op dit moment ook midden in het proces van zelf wijn maken van gekochte druiven. Onze wijnen variëren van een mousserende wijn en een Florpower – onversterkte ‘sherry’ van 100% palomino fino – tot onze eigen versie van de PX.” Bij het zelf maken van wijn heeft Jesús veel baat bij de inbreng van Eduardo Ojeda. Die is productiedirecteur bij Grupo Estévez, waar onder andere de bodega’s La Guita in Sanlúcar en Valdespino in Jerez onder vallen.
De Florpower 2010 is een van de laatste releases en nu al helemaal uitverkocht, vertelt Barquín trots, maar gelukkig heeft hij voor deze proeverij nog een paar flesjes meegenomen. De beperkte verkrijgbaarheid is een van de geheimen van het succes van Equipo Navazos; elke uitgave bevat slechts 3 tot 6 duizend flessen. Het spul is bijna niet te krijgen en daar worden wereldwijd heel veel wijnliefhebbers heel hebberig van.
Methode Niepoort
Het idee om een niet-versterkte sherry uit te brengen, is overigens niet van Equipo Navazos zelf, maar van een andere wijngrootheid: Dirk van der Niepoort. Die kwam naar Andalusië om in 2008 de eerste editie te maken van de Navazos Niepoort. Een wijn gemaakt volgens de klassieke methode – in grote, niet helemaal volle vaten, zodat de flor de kans krijgt om te groeien – maar zonder alcohol toe te voegen. Het idee dat een alcoholpercentage van 15% noodzakelijk is om de flor te laten gedijen, wordt door Jesús als onzinnig van de hand gewezen. Uit oude boeken blijkt dat het versterken van de wijn pas veel later is toegepast.
De laag-alcoholische Niepoort Navazos bleek een frisse, crispy sherry met veel karakter en werd in snel tempo populair. Waarom dan nog een tweede niet-versterkte wijn onder de naam Florpower? Jesús: “Dat heet risicospreiding. Door een onverwachte temperatuurschommeling in de zomer van 2009 verdween de flor plotseling en kreeg een verkeerde bacterie de overhand. Van de veertig vaten jonge wijn hebben we er slechts tien kunnen gebruiken. In 2010 hebben we er toen voor gekozen om een deel volgens de ‘methode Niepoort’ te maken, met druiven uit Jerez en een vergisting en langdurig verblijf op vaten, en een ander deel op een nieuwe manier. De Florpower komt van druiven uit Sanlúcar de Barrameda en ligt van de 32 maanden dat hij onder de flor zit er slechts 8 op vat. De rest van de tijd rijpt hij op roestvrijstalen tanks. Het zijn twee zo verschillende wijnen geworden, dat het gerechtvaardigd is ze naast elkaar uit te brengen.”
Top wijn
Is wat Equipo Navazos doet alleen een hoop heisa creëren? Met andere woorden: is het oude wijn in nieuwe zakken, of is de hype terecht? Dat laatste is zonder meer het geval. Wat zij brengen, is werkelijk de crème de la crème van wat het sherrygebied te bieden heeft. Wellicht moeten we toegeven dat we nauwelijks nog weten hoe topwijnen uit dit gebied kunnen smaken. Proef een La Bota 42 Manzanilla of een La Bota 37 Amontillado en probeer je te herinneren welke wijn in complexiteit en smaakfinesse in de buurt komt van deze twee wijnen. Dan kom je vanzelf met wijnen met een wereldreputatie.
Een opmerking over de prijzen. De wijnen van Equipo Navazos zijn inderdaad niet goedkoop. Een citaat van Jancis Roberson in dit verband: ‘They are not cheap. But then nor is Grand Cru Burgundy.’ Met andere woorden: het is maar waar je ze mee vergelijkt. In de categorie topwijn zijn ze nog steeds goedkoop!
Equipo Navazos La Bota de Viejo Cream Nº 38 toont een rijke, zijdezachte zoetheid met tonen van hazelnoot en macadamia, karamel en nougat, subtiele koffie- en eau-de-vie-accenten, een vleugje specerij en een fraaie, verfrissende zuurgraad die de lange, harmonieuze afdronk draagt. Daardoor is hij ideaal bij oude harde kazen en zoute blauwe kazen die de zoetheid compenseren, bij geroosterde noten en feestelijke borrelhapjes die de notige en gekaramelliseerde smaken versterken, en bij desserts met karamel- of koffietonen; extra mooi werken licht geroosterde noten, crème brûlée of een dessert met koffie-ijs en zelfs kort aangebraden fois gras voor een weelderig contrast.
Klik op een categorie om recepten te ontdekken die goed combineren met deze wijn.
Heeft u al een gerecht in gedachten?
Laat Sommy de ideale wijn bij uw maaltijd vinden.
Ontdek Wijn Trivia
Log in om interessante feiten over deze wijn te ontdekken en je kennis te vergroten.
Meld je aan