2023 Ansgar-Clüsserath Trittenheimer Apotheke Riesling Spätlese

De specificaties zoals vermeld bij de wijn (o.a. wijnjaar) en in de titel zijn leidend en er kunnen geen rechten worden ontleend aan de afbeelding die wordt getoond. Lees meer in onze Frequenty asked questions

0,75 l · 8,5%
29,95

Lage voorraad

Nog maar 4 over

Nabestelling mogelijk

  • 100%

Hoe smaakt deze wijn?

Hoe vol en zwaar de wijn in uw mond aanvoelt, zoals het verschil tussen magere melk en room. Meer alcohol, suiker en rijping op hout maken een wijn voller.

Hoeveel suiker u proeft, van droog tot zoet. Fruitig is niet hetzelfde als zoet: een droge wijn kan naar rijp fruit smaken.

Hoe fris en sappig de wijn is: zuur laat het water in uw mond lopen. Veel zuur proeft levendig en verfrissend, weinig zuur zacht en rond.

Wat wij proeven Wat u proeft Klik op een smaak voor uitleg

Heeft u deze wijn geproefd?

Log in om uw proefnotitie op te slaan.

Inloggen

Philipp Wittmann (verantwoordelijk voor de kelder en de export) heeft samen met vader Günther (wijngaarden) en moeder Elisabeth (verkoop) een fantastisch wijnbedrijf opgebouwd in Westhofen, Rheinhessen. Er wordt al sinds 1990 eerst biologisch en later biologisch dynamisch gewerkt. Het uitgangspunt voor de wijnen is daarom: terroirexpressie door een gezonde bodem. Een lage opbrengst per hectare, handmatige selectie van de beste druiven en een zeer langzame vinificatie met natuurlijke gisten zonder toevoeging van sulfiet op grote houten foeders doen de rest. Het huis is ‘de standaard’ voor Rheinhessen en inmiddels ook een standaard voor Duits wit in het algemeen. Dat blijkt uit de enorme stroom internationale waarderingen die de wijnen krijgen, zowel de hogere als lagere. Zo is Philipp al twee keer uitgeroepen tot de beste witte wijnmaker van Duitsland door de gezaghebbende Eichelmann in 2003 en 2013. In 2014 kreeg hij dezelfde titel van Gault Millau. Philipp is getrouwd met Eva Clüsserath die haar eigen wijndomein in de Moezel bezit en dat is waar deze Ansgar-Clüsserath Trittenheimer Apotheke  vandaan komt.

De druiven groeien in de Trittenheimer Apotheke, een extreem steile wijngaard in een scherpe bocht van de Moezel. De bodem bestaat uit blauwe en verweerde leisteen op een stenige ondergrond. Deze leisteen warmt op gedurende de dag, en straalt de warmte ’s nachts uit naar de druivenranken. Hierdoor rijpen de druiven langzaam en gelijkmatig, en behouden ze een goede balans tussen rijpheid, delicate zuren en mineraliteit. De druivenranken moeten diep met hun wortels de bodem in om water en voedingsstoffen te vinden. Deze bijzondere bodem geeft de wijn een opvallende, bijna zilte mineraliteit. Een deel van de wijnranken is meer dan 100 jaar oud. 

De druiven worden later geoogst dan die voor de Riesling Kabinett, waardoor ze rijper zijn en meer suikers bevatten. Tijdens de oogst worden de druiven handmatig geselecteerd, gevolgd door een zachte persing van de druiven. Het sap vergist vergist in grote traditionele foeders. Een lierijping van een paar maanden geeft de wijn een ronde, romige textuur, die prachtig in balans is met de frisse mineraliteit. In de neus vooral mooi rijp fruit (perzik, abrikoos), mooie florale tonen, kruidigheid en een minerale toets. In de mond een prachtig samenspel tussen (fruit)zoet en zuur en heerlijk verteerbare alcohol. De afdronk is lang en elegant, een duidelijke mineraliteit. Een wijn met een groot rijpingspotentieel.

Karakter

Drinkvenster
2024 – 2040 Oogst 2023 · op dronk vanaf 2024 · tot 2040
Houtrijping
Nee

De wijn

Wijnsoort
Druiven
  • 100%
Jaar
2023
Smaakprofiel
ZoetMiddelvolBloemigSteenfruitTropisch fruit

Herkomst

Land
Regio
Wijnhuis

Fles

Inhoud
0,75 l
Alcohol
8,5%
Afsluiting
Kurk

Kenmerken

Dessert wijn
Momenten
Dessert & kaasIndruk maken & cadeau

Parker

93

James Suckling

95

Weingut Wittmann is gelegen in Westhofen in de wijnstreek Rheinhessen en produceert biodynamische wijnen met terroirexpressie en extreme precisie. De Wittmanns en hun voorouders zijn al sinds de 17e eeuw wijnbouwers in Westhofen. De ervaring van zo'n 350 jaargangen van meer dan 15 generaties is van grote in het onschatbare erfgoed van de familie. Tijd en rust zijn essentiële ingrediënten voor het maken van een goede wijn. En dit is precies wat de wijnen volop krijgen in de gewelfde kelder, gebouwd in 1829. Wijnmaker Philipp Wittmann waakt over zijn wijnen, onder constante temperatuur- en vochtigheidscondities, terwijl ze rijpen in 80 houten vaten. De oudste van deze vaten is uit het jaar 1890 en bood al onderdak aan vele grote jaargangen. Elk vat bevat de oogst van 1 enkel wijngaardperceel.

Sterwijnmaker Philipp Wittmann (verantwoordelijk voor de kelder en de export) heeft samen met vader Günther (wijngaarden) en moeder Elisabeth (verkoop) een fantastisch wijnbedrijf opgebouwd in Westhofen, Rheinhessen. Er wordt al sinds 1990 eerst biologisch en later biologisch dynamisch gewerkt. Het uitgangspunt voor de wijnen is daarom: terroirexpressie door een gezonde bodem. Een lage opbrengst per hectare, handmatige selectie van de beste druiven en een zeer langzame vinificatie met natuurlijke gisten zonder toevoeging van sulfiet op grote houten foeders doen de rest. Het huis is ‘de standaard’ voor Rheinhessen en inmiddels ook een standaard voor Duits wit in het algemeen. Dat blijkt uit de enorme stroom internationale waarderingen die de wijnen krijgen, zowel de hogere als lagere. Zo is Philipp al twee keer uitgeroepen tot de beste witte wijnmaker van Duitsland door de gezaghebbende Eichelmann in 2003 en 2013. In 2014 kreeg hij dezelfde titel van Gault Millau. Philipp is getrouwd met Eva Clüsserath die haar eigen wijndomein in de Moezel bezit. Naar verluidt heeft Philipp een hekel aan augustus: dan moet hij  namelijk de verdeling maken van zijn Grosse Gewächse. Dat is vooral vervelend omdat de vraag steeds verder toeneemt en het aanbod klein is. Hij heeft dus eigenlijk voor iedereen te weinig. Niet zo vreemd, gezien het feit dat zijn GG’s tot 96 punten van Parker opleveren, hij door Eichelmann al 2 keer tot beste witte wijnmaker van Duitsland werd gekroond, in 2014 Wijnmaker van het jaar was bij Gault Millau en in 2015 bij Schlemmer Atlas en jaarlijks in Mainz tijdens de GG proeverij als één van de allerbesten uit de bus komt!


Wittmann blijft consequent kiezen voor kwaliteit en dat betekent dat hij alleen het fraaiste fruit uit zijn wijngaarden als GG uitbrengt. De rest gaat in de Westhofener en zelfs de Riesling Trocken wordt voor een deel met dit edele fruit gemaakt.


Deze Riesling Spätlese toont rijp steenfruit zoals perzik en abrikoos, fijne bloemige en kruidige tonen, een opvallende ziltige mineraliteit en een levendige zoet-zuurbalans met elegante, lichte alcohol en romige textuur. Daardoor snijdt de frisse zuurgraad door vet van witte vis en schelpdieren, vult de milde restzoetheid pittige Aziatische smaken aan en onderstreept de mineraliteit de delicate smaken van sushi en sashimi. Extra geslaagd zijn bereidingen als ceviche of tartaar met citrus, gegrilde of licht geroosterde vis met een yoghurtsaus en tempura of licht pittige wokschotels waarbij de wijn de warmte tempert zonder de smaken te overstemmen.

Klik op een categorie om recepten te ontdekken die goed combineren met deze wijn.

Heeft u al een gerecht in gedachten?

Laat Sommy de ideale wijn bij uw maaltijd vinden.

Start bij Sommy