2020 Gianfranco Fino Primitivo di Manduria Es Jeroboam (3 liter)
Wijnsoort | Rood |
---|---|
Land | Italië |
Regio | Puglia |
Appellatie | Primitivo di Manduria |
Wijnhuis | Gianfranco Fino |
Jaar | 2020 |
Druif | Primitivo |
Inhoud (Alc) | 3 ltr (15%) |
Drink venster | 2022 - 2037 |
De Michelingids voor de restaurants, de Vini d'Italia van uitgever Gambero Rosso voor de beste Italiaanse wijnen. Onlangs verscheen de nieuwste editie die oordeelt op basis van de kwaliteit van de wijn en continuïteit daarvan door de jaren heen. Michelin geeft sterren, de Gambero geeft glazen. Tre Bicchieri (3 glazen) is de ultieme beoordeling. De gids is 1000 pagina's dik, beoordeeld 2.350 producenten en meer dan 10.000 wijnen. Deze gids blijft echter de belangrijkste beoordelaar van wijnen in Italië en de wijnen van Gianfranco Fino zijn verkozen tot de absolute nummer 1. Ook in de juni/juli editie van Winelife worden 2 pagina's besteedt aan de geweldige wijnen van Gianfranco.
Gianfranco Fino startte dit domein in 2004 wanneer hij een 50-jaar oude wijngaard Primitivo kocht. Ondanks de recente start, is het domein nu reeds een referentiepunt in de regio. De wijnen hebben nu reeds een cultstatus bij wijnjournalisten en aficionados. Extreme kwaliteit. 100% Primitivo. Microproductie van 7000 flessen. Jeroboam fles van 3 liter in houten kist.
Een absurd laag rendement zorgt voor een nooit geziene wijn van de Primitivo-druif. De primitivo druiven voor de Gianfranco Es komen al van een zeer kleine wijngaard maar wat het volslagen uniek maakt (en dus ook de prijs verklaart) is dat er gemiddeld slechts 200 gram druiven per wijnstok wordt geoogst. Er wordt dus middels agressieve snoei slechts een paar trossen aan de wijnstok gehouden maar die krijgen dan ook al het voedsel wat de oude wijnstokken diep uit de grond naar boven brengen. De wijn wordt verbouwd volgende de biodynamische principes.
Voor de Gianfranco Es laat men de druiven enige tijd verdorren op de plant. Dit proces heet Appassimento en Gianfranco is de absolute referentie voor goede appassimento wijnen (vol, mooi fruit maar ook nog met frisse zuren). Als de tijd rijp is worden de verdorde druiven met de hand geoogst in plastic dozen met zorgvuldige selectie van de trossen en deze worden vervoerd in gekoelde vrachtwagen. In de wijnmakerij vindt de 2e strenge selectie plaats waarna de wijn zeer licht worden geperst en vindt fermentatie/maceratie plaats in eikenhouten vaten van 600 liter gedurende ruim twee weken (temperatuurgeregeld met een max T. 23-25 ° C). De wijn mag dan ongeveer 10 maanden verouderen in nieuw Frans eiken. De wijn wordt zonder gebruik van klaringsmiddelen en zonder filtering gebotteld en verblijft dan nog minimaal 6 maanden op de fles voordat deze wordt vrijgegeven.
De Gianfranco Es heeft een gigantische concentratie met een onvoorstelbare frisse zuurstructuur. Perfect gebalanceerd. Dit is zonder enige twijfel de beste Primitivo te vinden op de markt. Briljant
Juckling eindigt zijn beoordeling eindigt met: "Facinating" 92/100 James Suckling. Zie onder de tab Bijlage de diverse (hoge) beoordeling van deze iconische wijn
In 2004 beginnen met wijnbouw en 10 jaar later de beste wijn van Italië maken? Klinkt als een romantische droom, maar Gianfranco Fino heeft het toch maar even gedaan. Hij begon in Mandurië met een klein stukje grond met 50 jaar oude Primitivo stokken, streefde naar een extreem lage opbrengst per wijnstok en vertrouwde, in tegenstelling tot vele andere wijnmakers, op de van nature aanwezige wilde gisten. Langzaam heeft hij het aantal hectares uitgebreid en tevens Negroamaro aangeplant.
Een perfectionist met oog voor detail die alles anders doet in de wijngaard dan de rest. Zo laat hij zijn druiven zelfs een tijdje aan de wijnstok drogen voor nog meer smaak en suikerconcentratie. Dat krikt het alcoholpercentage weliswaar tot grote hoogte, zonder echter de balans in de wijn te verstoren. Die gedrevenheid en eigenzinnige aanpak heeft ervoor gezorgd dat Fino’s wijnen tot de absolute top in Italië behoren, getuige de superlatieven in Gambero Rosso. Zijn prestaties hebben ook Puglia’s naam definitief gevestigd als referentie voor kwaliteitswijn. De Gianfranco Es is in 2012 nog verkozen door de Gamberro Rosso als beste wijn van Italië. De Gianfrancro wijnen worden gezien als de referentie voor hoe een Appassimento dient te zijn. Dus niet alleen veel fruit maar dit in combinatie met de juiste frisheid. Dat maakt een stevige full bodied wijn zoals de Se, Jo en Es heerlijk maar deze manier van wijn maken is een absolute kunst.
Wijnsoort | Rood |
---|---|
Land | Italië |
Regio | Puglia |
Appellatie | Primitivo di Manduria |
Wijnhuis | Gianfranco Fino |
Druif | Primitivo |
Biologisch gecertificeerd | Nee |
Vegan | Nee |
Jaar | 2020 |
Drinken vanaf | 2022 |
Drinken tot | 2037 |
Alcohol % | 15 |
Alcoholvrij/arm | Nee |
Inhoud | 3 ltr |
Houtrijping | Ja |
Bubbels | Nee |
Dessert wijn | Nee |
Afsluiting | Kurk |
Parker rating | 93 |
James Suckling rating | 92 |
Smaakprofiel | Aards, Donker fruit, Droog, Houtgerijpt, Krachtig, Kruidig, Tannines, Vol |
Drink momenten | Barbecue, Met vrienden, Open haard |
Login and Registration Form